До XX століття засмага вважалася негарною, ознакою низького походження, її мали лише люди, які були змушені працювати на відкритому повітрі, а благородна публіка берегла шкіру, приховувала її одягом і парасольками. Засмагла шкіра увійшла в моду після Першої світової війни, коли пляжний відпочинок набув популярності, і відтоді з моди так і не вийшла.
В епідермісі, верхньому шарі шкіри, містяться особливі клітини – меланоцити, які виробляють меланін – пігмент, що захищає шкіру від сонця. Кількість меланіну визначає колір шкіри, у чорношкірих людей його дуже багато спочатку, а у білошкірих він виробляється під дією сонячного випромінювання. Якщо шкіра змушена захищатися від сонця, чи означає це, що воно шкідливе? Звичайно, ні. Сонце не просто корисне, воно необхідне для людини, питання лише в силі та тривалості впливу.
Сонячний спектр містить випромінювання різного типу. Найбільш шкідливим є ультрафіолетове випромінювання типу В (позначається UVB), але шкоди може завдати й тип А (UVA). Таке випромінювання призводить до утворення вільних радикалів – речовин, що ушкоджують клітини організму й здатні спричинити їхнє злоякісне переродження. Що стосується зовнішності, то існує навіть спеціальний термін «фотостаріння». Це прискорене старіння шкіри, спричинене впливом сонця. Вироблення меланіну – стресовий механізм, ним шкіра протистоїть шкідливій дії сонця.
Меланін не виробляється занадто швидко та занадто довго, тому засмагати потрібно потроху та в певні години. Оптимальний варіант – перебування в сонячний день у мереживній тіні дерев. Якщо ж йдеться про відкрите сонце, то час має бути обмежений тим проміжком, коли спрацьовують адаптивні механізми. Він різний для шкіри різного типу, для найсвітлішої це лише 10 хвилин, і саме цей період узятий за одиницю позначення ступеня захисту від сонця в спеціальній косметиці. Він позначається SPF (Sun Protective Factor) і показує, скільки разів по 10 хвилин людина з найсвітлішою шкірою може безпечно провести під сонцем, якщо нанесе захисний засіб із таким індексом.
Чи означає це, що сонцезахисні засоби не дадуть змоги засмагнути? Ні. Вони захистять шкіру лише від шкідливої частини спектра, а решта випромінювання стимулюватиме утворення меланіну.
Здатність дитячої шкіри адаптуватися значно слабкіша, ніж у дорослих, ризик отримання сонячної травми особливо великий, тому сонцезахисні засоби для дітей – не примха, а необхідність. Якщо дитина не захищена одягом, козирком коляски або парасолькою, обов'язково слід нанести на відкриті ділянки тіла дитячий крем для безпечної засмаги.
Чим відрізняються крем для засмаги та крем проти засмаги? Креми проти засмаги містять речовини, що максимально захищають шкіру від сонця. Їх рекомендують застосовувати людям, яким сонячний вплив протипоказаний за медичними показаннями. Також їх використовують люди, які хочуть зберегти світлий тон шкіри, який, як і раніше, цінується в деяких культурах.
Що стосується засобів для засмаги, то їх можна розділити на такі види:
Автозасмага буває двох типів: одна забарвлює поверхню шкіри, інша проникає в її глибокі шари, де зв'язується з певними білками з утворенням пігменту. Тримається така «засмага» від декількох годин до декількох тижнів. Якщо мета – засмагнути якнайшвидше, не варто піддавати здоров'я ризику, краще скористатися автозасмагою.
Щоб мати гарну засмагу та не завдати собі шкоди, потрібно дотримуватися таких правил:
Легко розгубитися серед величезного різноманіття пропонованих засобів, але насправді не так важливо, буде це спрей для засмаги, крем або олійка, як те, наскільки правильно та регулярно застосовуватиметься продукт. Фахівці радять спробувати декілька та зупинитися на тому, який більше сподобався способом нанесення, ароматом, консистенцією. Все просто – якщо засіб подобається, ним користуватимуться, якщо ні – про нього забуватимуть.