Олії в косметиці використовувалися з давніх часів. Декілька тисяч років тому доглядальні олії були єдиною косметикою. За цей час вони проявили себе чудово. Інноваційна косметика, безумовно, більш ефективна, але в основі багатьох засобів залишаються ті ж олії.
І базові, і ефірні олії – натуральні, їх добувають із рослин.
Ефірні мають яскравий, навіть різкий запах і виражені фармакологічні властивості. Можна сказати, що це олійний концентрат рослини (квітів, листя, шкірки плодів, кори), квінтесенція всіх її властивостей. На відміну від звичайних, ефірні олії не залишають жирних слідів, оскільки дуже летючі. Концентрація активних речовин в них настільки висока, що в чистому вигляді ефірні олії в косметиці не використовують. Для нанесення на шкіру невелику кількість ефірної олії розводять іншою, базовою олією. Найбільш популярні трояндова, олія чайного дерева, апельсина, герані, лаванди, сосни, евкаліпта.
Базові – це олії з насіння рослин, які не мають яскравого аромату. Вони не летючі, проникають глибоко у шкіру та чудово розчиняють ефірні олії, тому їх використовують як засіб доставляння та іноді називають транспортними або оліями-носіями. Базові олії теж мають корисні властивості, але не містять активних речовин в такій високій концентрації, щоб спричинити опіки й алергію. Вони діють м’якіше. До популярних належать: олія виноградних кісточок, авокадо, жожоба, мигдальна та арганова.
Майже всі креми для шкіри мають олійну основу, тому так чи інакше ми використовуємо ці речовини у своєму повсякденному догляді. Однак останнім часом багато виробників косметики випускають доглядальні олії як самостійний продукт.
У такої форми є переваги. Олія за структурою схожа на секрет шкірних сальних залоз, себум, і тому добре засвоюється, здатна проникати у глибші шари епідермісу. Натуральні олії підходять для будь-якої шкіри, зокрема чутливої, адже не сушать, не подразнюють і не забивають пори.
Виробники насичують базові олії ефірними, іншими жиророзчинними живильними компонентами, та отримують косметичні продукти з низкою корисних властивостей. Наприклад, олія для тіла розгладжує, пом'якшує, зволожує і живить шкіру. У косметичній доглядальній олії зазвичай менше складових, ніж у кремі, тому вона вважається більш натуральним продуктом.
Олії для шкіри можуть бути рідкими або твердими (масла, баттери), чудові доглядальні властивості мають і ті, й інші.
Олія для волосся найактуальніша. По-перше, вона незамінна для волосистої частини голови, адже чудово живить волосяні фолікули. Через це стимулюється ріст волосся, воно менше випадає, стає міцнішим. По-друге, олія – прекрасний доглядальний засіб саме за волоссям. Попри те, що волосся складається з уже змертвілої тканини, воно потребує догляду, інакше стає ламким і млявим. Олія проникає глибоко в структуру, заповнює порожнечі, склеює лусочки. Волосся стає міцним, шовковистим, здоровим і слухняним.
Олії для волосся бувають натуральними (реп'яхова, кокосова) або косметичними (багатокомпонентними), рідкими або твердими з додаванням воску. Рідкі зазвичай використовують як маски для волосся, а щільні є не лише доглядальним продуктом, а й засобом для стайлінгу.
Не існує єдиного правила. Доглядальну олію для тіла зазвичай наносять на шкіру після душу, коли вона ще трохи волога – іноді її так і називають, олія для душу.
Однак є олії, які поєднують в собі доглядальні, захисні та декоративні властивості. До їхнього складу додають перлинні або золоті пігменти, завдяки яким шкіра набуває тонкого сяйва. Таку олію наносять на відкриті ділянки шкіри, коли захочеться.
Олії, як базові, так і ефірні, продаються у чистому вигляді. Але що ж краще? Купити олію для росту волосся, чи зробити власноруч? Кожен відповідає на це питання самостійно.
Тим, хто вважає за краще домашні косметичні засоби важливо пам'ятати, що натуральність продукту не дорівнює його безпечності. Потрібно зважати на термін придатності (старі олії або ті, що неправильно зберігалися, втрачають свої властивості), і стежити за концентрацією ефірних олій. Ну а тим, любить купувати готову косметику, радимо довіритися відомим брендам.